Кубометри замінять на кіловат-години. Коли? Чому?

Україна перейде на європейські стандарти обліку газу

2 листопада Верховна Рада ухвалила законопроект №2553 щодо запровадження на ринку природного газу обліку і розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії. Це означає, що споживання блакитного палива рахуватимуть в енергетичних одиницях, а не в кубометрах. Тобто споживач платитиме за кількість спожитої енергії, а не за обсяг спожитого газу.

Коли споживач відчує зміни?

Закон передбачає перехід до методики обчислення в кіловат-годинах з 1 травня 2022 року. Ще низка норм набуває чинності з 1 травня 2023 року.

У перехідному періоді буде здійснюватися паралельний облік газу в кубах і в енергоодиницях, оскільки лічильники споживачів фіксують обсяг використаного ресурсу саме у кубах.

Що це означає для споживачів?

  • Споживач отримуватиме інформацію про вартість енергії від споживання газу та електрики в однакових одиницях виміру.
  • Це дозволить споживачу порівнювати й обирати, яке джерело енергії йому вигідніше – газ чи електрика.
  • Буде усунуто несправедливість в оплаті за газ різної калорійності. Це дозволить зменшити витрати споживачів від використання газу нижчої калорійності.

Хто за що відповідатиме?

Споживач щомісяця буде передавати показання лічильника в кубічних метрах Оператору ГРМ.

Оператор ГРМ відповідатиме за переведення спожитого обсягу газу в кубах у обсяг спожитої енергії. Перахунок здійснюватиметься за затвердженою НКРЕКП формулою. Дані про споживання Оператор ГРМ вноситиме до особистого кабінету споживача, відображатиме у квитанції та передаватиме на платформу Оператора ГТС.

На платформі Оператора ГТС здійснюватиметься паралельний облік газу і в кубічних метрах, і в енергоодиницях.

Постачальники отримуватимуть дані про спожитий ресурс в енергоодиницях і здійснюватимуть нарахування саме за кількість спожитої енергії. У квитанції постачальника буде зазначена ціна вже не за куби, а за енергоодиниці.

Чому необхідно було змінювати систему обліку?

При підрахунку в кубометрах не враховувалась калорійність газу (якість), це призводило до того, що споживачі з різних регіонів, які споживали однаковий обсяг газу в кубах, насправді отримували різний обсяг енергії.

До речі, підрахунок обсягів газу в енергетичних одиницях використовується майже в усьому світі.